Travel

Münih / München

München
belki yaza beş kala yazıorum bu yazıyı, ama ne demişler “better late, than never”..
geçtiğimiz yıl kasım ayı sonları, aralık ayının ise başıydı münihe indiğimizde.. münih, bavyera’nın başkenti ve güney almanya’nın en yaşanabilir şehirlerinden bir tanesi..

her ne kadar hava buz gibi de olsa noelde kesinlikle gidilmesi gereken bir yer.. noel hazırlıkları almanyada kasım ayının son haftası tamamlanıyor ve 1 ay boyunca kutlamalar devam ediyor.. noel ruhu bütün şehri sarmış oluyor.. vitrinlerde süslemeler ve sokaklardaki ışıklandırmalar ile geceler çok canlı geçiyor.. christkindlmarkt denilen noel pazarlarında zencefilli, tarçınlı lebkuchen adlı kurabiyelerini tatmalı ve sıcak şaraplarından -glühwein- denemelisiniz.. sıcak şaraplar her şehirde o şehre özgü tasarımları olan farklı kupalarda satılıyor ve bardaklar için ayrıca bir depozito alınıyor.. olur da geri vermek istemezsiniz diye.. noel pazarları akşamları o kadar kalabalık oluyor ki adım atacak yer bulamıyorsunuz bazen..

ikinci gidişimdi ve genel olarak şehir hakkında olumsuz tek bir kelime dahi edemeyeceğim sanırım.. ulaşım konusunda munihte çok rahat edeceğinizi söyleyebilirim.. deutsche bahn’ın oturmuş sistemi sayesinde asla gideceğiniz yere geç kalmıyorsunuz.. hersey tıkır tıkır.. 
münih’ten komşu ülkelerdeki şehirlere de ulaşım çok kolay.. prag’a 5 saat süren ucuz otobüs seyahatleri var.. salzburg’a 1 saatte trenle gidebilirsiniz.. disney’e ilham veren kale neuschwanstein trenle 1 saat mesafede.. bavyera bileti ile bavyera eyaleti sınırlarında grup bileti ile yolculuk yapmak hem bütçeyi yormuyor hem de çok rahat..
yeniyıl kutlamalarını da bir yandan kıyaslamak isterim.. bu seyahatimizde avusturya ve çek cumhuriyetini de ziyaret etme ve yeni yılı bazı şehirlerinde gözlemleme şansı buldum ve çok net söyleyebilirim ki, almanyadaki kutlamaların yanında hepsi çok zayıf.. noel’de avrupa’ya gitmeyi düşünenlere şiddetle almanyayı tavsiye ederim.. 
evet gezilecek ve görülecek yerler.. bir dolu.. sözü fotoğraflara bırakmak istiyorum çünkü en güzel fotoğraflar anlatacaktır.. önceki seyahatimden de fotoğraflar ekledim..
München from the top
Englischergarten
Englischergarten
Englischergarten
Englischergarten
Englischergarten
Englischergarten
Englischergarten
Biergarten
Karlsplatz / Stachus
Karlsplatz / Stachus
Christkindlmarkt
Christkindlmarkt
Christkindlmarkt
The lion at the gate of Residenz
Inside Residenz
Inside Residenz
Inside Residenz
Inside Residenz
The CrownAnother Crown
Crown
one more crown
Inside Residenz
The Lion at the Odeonsplatz
Orlando
Pretzel

Nymphenburg Schloss
Nymphenburg Schloss

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: