Travel

Moskova / Moscow

Saint Basil's Cathedral

haziran ayının başında havalar daha serinken gittik moskovaya.. domodedovo havaalanına indik ve internet üzerinden satın aldığımız ve aslında hızlı sandığımız fakat banliyö trenlerinin hızından pek de farkı olmayan bir trenle şehrin merkezine oradan da otelimize ulaştık.. holiday inn suschevsky ortalama bir otel.. personeli daha sonra rusya genelinde pek de karşılaşamayacağımızı ilk bakışta tahmin edemediğimiz kadar güleryüzlüydü.. ilk gün haritaların aldatmacası ile otelin şehir merkezine yakın olduğunu düşünerek kızıl meydanı bulmak için yola koyulduk.. otelden şehir merkezine yaklaşık 1 saatte yürüyebildik.. bu arada haziran başında havalar henüz pek ısınmamış olduğundan deri ceket ideal olabilir..

rusyanın özellikle moskovanın turist canlısı bir şehir olduğunu söylemek zor.. öyle ki bir turist information bulmayı bir kenara bırakın latin alfabeleri ile bir tabela bulmak bile çok zor.. öyle olunca ister istemez kiril alfabesini 1 haftada sökmüş oluyorsunuz.. zamanla okumayı söken ilkokul çocukları gibi her yazıyı okuyasınız geliyor.. 
meşhur metro ağı kafa karıştırıcı ve bi o kadar da eski.. bazı metro istasyonları özellikle görülmeye değer çünkü çok şaşaalı dekore edilmiş.. yalnız demeden geçemeyeceğim metrolardaki kalabalık usandırıcı derecede.. herkes yer altında desek yeridir.. haftaiçi haftasonu farketmiyor.. herkes bir yerlere yetişmeye çalışıyor.. yer üstünde ise yine bir hareketlilik var.. bu kez lüks araçlar geniş yolları işgal etmiş.. karşıdan karşıya geçmek için trafik ışıkları yerine büyük oranda altgeçitlerle örülmüş şehir.. bi şekilde yerin altındasın yani.. ama en azından temiz, ışıklandırılmış ve güvenli görüntüsü veren altgeçitler.. 
moskova tam bir başkent.. tüm devlet daireleri burada ve kocaman gri binalar ya bakanlık ya da kamu binası.. ve nedense içlerinde kimse yokmuş edasında.. olabildiğine sakin ve kapılarına kilit vurulmuşcasına boş görünüyorlar dışarıdan..
insanlara gelince nedense hayattan pek zevk almayan, gülmeyi unutmuş mutsuz insanlar gördüğümü söylesem abartmış olmam.. belki hayatın pahalılığındandır bilemiyorum, ya da havanın yıl boyunca soğuk olmasındandır.. ve ingilizce büyük sorun.. ya kimse bilmiyor, ya da herkes milliyetçilik ayağına ingilizce konuşmayı reddediyor.. kime yaklaştıysak, ki çoğu zaman turistik mekanlarda, herkes kafasını çevirdi.. garip.. bizde olsa muhtemelen yardım etmek için bağıra bağıra kendimizi anlatmaya çalışır, el kol hareketleri ile bunu destekleriz, olmadı dil bilen arkadaşlarımızı yönlendirir yine de yardım etmekten vazgeçmeyiz.. orada bunun memleketimin güzide insanlarına özgü olduğunu keşfetmiş olduk..
neyse, biraz fazla eleştirmiş olabilirim.. ama allayıp pullayıp da yazamıcam.. sonuçta bunlar da benim tecrübelerim.. bir ülkenin tarihini ve tarihi yapılarını görmek kadar kültürünü anlayabilmek, yaşam tarzını görebilmek de önemli..
tüm bunlar dışında şehirde gezip görülmesi gereken tabii ki bir çok yer var.. bunlardan en önemli ve en ünlü olanı saint vasili katedrali.. rengarenk soğan kubbeleri ile rusya denince akla gelen ilk yapılardan biri.. kızıl meydanda bu katedralin dışında bir de kazan katedrali var.. yine kızıl meydanda lenin’in mozolesini görebilirsiniz.. gum adından bir alışveriş merkezi var meydanda, lüks markaları bulabilirsiniz ama dikkat kendi ülkenizden daha pahalıya alışveriş yapabilirsiniz.. kremlin sarayının hemen bitişiğindeki alexandrovsky bahçelerinde bilinmeyen askerin mozolesini bekleyen askerlerin saat başı değişimini izleyebilirsiniz.. kremlin sarayının içinde çarın çanını, çarın topunu ve birçok soğan kubbeli kiliseyi görebilirsiniz.. en güzeli sarayın yeşil bahçesinde banklarda oturmak.. bolşoy tiyatrosunda bir tur atabilirsiniz.. yapılardan sıkılırsanız gorky parkta yürüyebilir, piknik yapabilirsiniz.. biraz daha uzaklarda kolemenskaya parkına ya da tsaritsyno parkında gidip yeşilliklerin arasında içeceklerinizi yudumlayabilirsiniz.. rus yazarları seviyor ve müzelerini görmek istiyorsanız onları da moskovada bulabilirsiniz.. gogol, dostoyevski, tolstoy ve daha adını sayamadıklarım.. eski arbat caddesi yürüyüş yapabileceğiniz güzel bir cadde fakat ben kamergersky caddesini daha çok beğendim.. cafeleri ile daha şirin ve daha canlıydı kesinlikle.. hediye olarak heryerde çeşit çeşit bulabileceğiniz matruşkalar var..
gelelim rus yemeklerine.. en meşhurlarından birisi borsch çorbası.. etli, pancar çorbası yanında ekşi krema ile sunuluyor.. oldukça güzel.. beef stroganoff bildiğimiz gibi ince ve uzun kesilmiş sığır eti yanında patates püresi ile servis ediliyor.. tatlı olarak rus pankekleri, bunlar da bir çeşit köy peyniri katılmış pankekler.. bu da ekşi krema ile servis ediliyor.. diğer adı da bliny imiş.. bir de yaz mevsimlerinde kvas adlı içecek var, çavdar ekmeği mayasından yapılıyormuş ve tadı biraya benziyormuş.. sokakta satılan bu içeceği denemediğim için pek fazla yorum yapamayacağım..
son olarak rus kızları.. 🙂 çok güzel olanları da var çok sıradan olanları da.. neden bu kadar abartılmış durumda pek anlamasam da fiziklerinin güzel olduğu konusunda haklarını vereceğim..
not: bu gezi yazımı ingilizceye çevirmeyeceğim.. 
p.s. i won’t translate this post to english. 
Bolşoy Tiyatrosu / Bolshoi Theatre
Bolshoi Theatre
Kızıl Meydan’daki Kazan Katedrali / Kazan Cathedral in the Red Square 
Kazan Cathedral
Tarih Müzesi / State Historical Museum

State Historical Museum

State Historical Museum

State Historical Museum at night

St. Vasili Katedrali gece çekimi / St. Basil’s Cathedral at night

St. Basil's Cathedral at night
St. Basil's at night

Kremlin Duvarları / Kremlin Walls

Kremlin Walls
Kremlin Saati / Kremlin Clock

Kremlin Clock

Kremlin Clock
Nikolskaya Caddesi / Nikolskaya Street

Nikolskaya Street
Dormition Katedrali / Dormition Cathedral – Kitay Gorod

Dormition Cathedral
Korkunç Ivan / Ivan the Terrible

Ivan the Terrible
St. Vasili Katedrali maketi / St. Basil’s Cathedral

Inside St. Basil's
GUM Alışveriş Merkezi / GUM Shopping Mall

GUM Shopping Mall
GUM
Alexander Bahçeleri / Alexander Gardens 
Alexander Gardens
Alexander Gardens
yine bir katedral ve Moskva Nehri / Cathedral of Christ the Saviour and Moskva River

Cathedral of Christ the Saviour
World Map
Kremlin Sarayını ziyaret / Inside Kremlin Palace

Map of Kremlin Museum
Kremlin Museum Ticket

Çarın Topu / Tsar’s Cannon

Tsar's Cannon
Çarın Çanı / Tsar’s Bell

Tsar's Bell
Kremlin’de kiliseler / Church square inside Kremlin

Inside Kremlin
Inside Kremlin
Inside Kremlin
Kremlin’in bahçeleri / Kremlin Gardens

Kremlin Gardens
Kremlin Sarayı / Kremlin Palace

Kremlin Palace
Pamyatnik Petru – Deli Pedro Anıtı / Monument to Peter the Great

Pamyatnik Petru - Monument to Peter the Great
Gorky Park 
Gorky Park - Cathedral of Christ the Saviour
Gorky Park
Gorky Park
Gorky Park
Moskva Nehri ve Gorky Park / Moskva River & Gorky Park
Moskva River
Moscow Metro
Moscow Metro
Moscow Metro
Arbatskaya Metro Station
Kolemenskaya Açık Hava Müzesi / Kolomenskoe Open-air Museum

Kolomenskoye Open-Air Museum
Kolomenskoye Open-Air Museum
Kolomenskoye Open-Air Museum
Kolomenskoye Open-Air Museum
Tsaritsyno Açık Hava Müzesi ve Parkı / Tsaritsyno Open-air Museum & Park
Tsaritsyno Park
Tsaritsyno Park
Tsaritsyno Park
Tsaritsyno Park
Tsaritsyno Park
Tsaritsyno Park
Tsaritsyno Park

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: