Travel

Ayvalik

Ayvalik

Bir kuşun kanadında eşsiz bir şehirdir Ayvalık.. Öyle eşsizdir ki yolum her oraya düştüğünde bambaşka bir şeyini keşfeder, tarifi olmayan duygulara bürünürüm..
Ayvalık’ı hep yaz aylarında gidip görenler için kış aylarında da gidip görmelerini tavsiye ederim.. Yazın ne kadar kalabalıksa kışın bir o kadar sakindir, tam da senin şehrin olur..

ayvalık is a heavenly town, so heavenly that whenever i arrive i discover something new, feeling unable to tell.. 
i strongly recommend you to visit this town in winter as well.. crowded in summer, tranquil in winter.. truly becomes yours.. 

Ayvalik

İşten fırsat bularak birkaç günümüzü Ayvalık’ta geçirmek üzere yola koyuluyoruz. İçimizde tarifsiz bir heyecan..
İstanbul Ayvalık karayolunda Ayvalık’a yaklaştığımızı zeytin ağaçlarının bereketinden anlıyoruz. Gözünüzü az ileri dikiyorsunuz ağaçların bittiği yerde dingin bir deniz..
on our way to our hometown leaving Istanbul for the weekend, we feel excited.. 
when we see the olive trees, we find out that we are approaching ayvalik.. 
looking farther, we see the blue sea in tranquil.. 

Ayvalik

 Ayvalık’a varır varmaz Perşembe günleri olan ve Ayvalık’ın tam karşısında bulunan Midilli adası sakinlerinin de akın ettiği meşhur Ayvalık pazarında alıyoruz soluğu. Bu Pazar doğal sebzesi, meyvesi, peyniri, zeytini yanında giyim pazarı olarak da çok ünlü ve bazen bir çok ünlü markanın ürünlerine burada çok ucuza rastlamak mümkün.. Pazar, Ayvalık’ın dar sokaklarında ve Pazar yeri denilen bir alanda kuruluyor. Pazarda gezerken Ayvalık’ın o eski cumbalı evlerini ve dar taşlı yollarını görmeniz de mümkün…

just as we arrive in the town, we go directly to the thursday bazaar where the people from lesbos rush on thursdays.. this bazaar is famous for its natural vegetables and fruits, different kinds of cheese, olives as well as clothings.. it is also possible to find famous brands with low prices.. 
this bazaar is set in narrow streets of ayvalık, you can come accross houses with bay windows.. 
Ayvalik
Ayvalık’ta birçok kilise ve manastır bulunmakta, tabi bunların sadece bir kaçı günümüze kadar ayakta kalabilmiş.. Ayvalık merkezde bulunan ve hala ziyaret edilebilen yapılardan en önemlisi Saatli Camii’dir, Saatli Camii kilise olarak inşa edilmiş fakat 1928 yılından sonra camiye dönüştürülmüştür.

there are many churches and monasteries in ayvalık.. unfortunately, a few is still alive.. one of the most important ones is saatli mosque which is located in the center of the city and open to visit.. it was built as a church at the beginning, however converted into a mosque in 1928. 

Ayvalik

Bizim gibi Ayvalık’a kısa süreliğine gittiyseniz, pazarını, Saatli camiyi, dar sokaklarını, marinasını, antikacılarını görmeden, damla sakızlı kurabiyesi, meşhur lor tatlısı ve Ayvalık tostunu yemeden  oradan ayrılmayın derim…

if you are visiting ayvalık for a short period of time, as we did, do not leave without visiting its market and saatli mosque, walking around narrow streets and the port, seeing and buying some souvenirs from the antique shops, eating the famous mastic cookies, curd dessert and ayvalık toast…

Ayvalik

Ayvalık ilçesine bağlı 22 kadar ada bulunmaktadır. Bu adaların en büyüğü Alibey adası’dır, diğer ismi ile Cunda adası..Cunda adası bir köprü ile Lale adasına bağlanmış ve bu köprü de Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olma özeliğini taşıyarak kara yolu ile Ayvalık’a geçiş sağlamaktadır.

 —

there are 22 isles bound to ayvalık. the biggest of all is named alibey island, in other words cunda..cunda is attached to the lale island with a bridge, which is the first bridge in turkey. 

Ayvalik
Bilmeyenler için, Ayvalık’tan Cunda adasına her yarım saatte otobüslerle gitmek mümkün.. Yazları meydan iskelesinden kalkan vapurlarla gitmek çok daha keyif verici tabi..
Ayvalık’ta alışverişimizi tamamladıktan sonra soluğu Cunda adasında alıyoruz.
Cunda Ayvalık’a ortalama 15 dakikalık bir mesafede.. adaya varır varmaz ilk ziyaret noktamız Taksiyarhis kilisesi oluyor..Taksiyarhis Kilisesi 1973 yılında inşa edilmiş, kilisenin çanının dünyanın en büyük Çanı olduğu bilinmektedir. Kilise geçtiğimiz yaz tadilatı ve bakımı tamamlanarak artık bir müze olarak hizmet vermektedir ve ihtişamlı yapısıyla adanın baş tacı olarak gösterilmektedir. Adada iyi durumda ve ziyaret edilebilecek 2 tane de değirmen bulunuyor. Değirmenlerden biri adanın yüksek tepelerinden biri olan aşıklar tepesinde yer alıyor, aynı zamanda yine bir müze ve kütüphane olarak hizmet veriyor. Burayı da gezme fırsatı bulduğunuzda içinde bulunan cafede harika ada manzarasına karşı içeceğinizi de yudumlamak mümkün..
Adanın kendine has sokakları, evleri yine sizi başka bir yerde yaşıyormuşsunuz hissi veriyor. Adanın uzun bir sahili var, sahilde sıra sıra dizili restoranlar bulunmakta…herhangi birine girerek kendinizi küçük bir sahil kasabasında hissetmemeniz için hiçbir sebep yok..Balıkları ve mezeleri mutlaka tadılmalı.. aynı zamanda meşhur ada lokması yenmeden dönülmemeli..

for the ones who do not know, there are buses every half an hour from ayvalık to cunda.. sure it is more fun to take the ferry in the summer.. 
after finishing our shopping in ayvalık, we end up in cunda.. 
it takes only 15 mins to arrive in the island.. first stop is taksiyarhis church, whose bell is the biggest one around the world, was built in 1973. last summer it was under restoration and now it is a museum. to tell it with one word, magnificent..  
also there are two wind mills which are in good shape and can be visited.  one of them is located on the highest hills of the island, called lovers’ hill.. it is a museum and a library at the same time.. if you have time, definitely spend some time in its cafe sipping your beverage with a captivating scenery of the island..
the island has narrow streets and specific houses, making you feel like you’re in some other place. seaside is stretches out long and there are so many restaurants in rows.. of course you should taste fish and appetizers here.. also you will find kind of a dessert called island bite, which you should not miss out..
Ayvalik
Karnımız ve gözümüz doyduktan sonra temiz havanın etkisiyle de gece müthiş bir uyku çekiyoruz.
Bu güzel şehri bırakmak ne kadar zor gelse de iş bizi bekler deyip yine düşüyoruz yollara.. tabi meşhur Ayvalık zeytin yağlarından da bolca almayı unutmuyoruz.

now that we ate and saw it all, the clear weather helps us sleep well.. 
it is always hard for me to leave this town, we have to go back.. but do not forget to buy olive oils of ayvalık, famous for its unique taste..

Ayvalik
Kasım ayında birkaç günlüğüne planladığımız ayvalık seyahatinde biz bunları yaptık,
Tabi yazın ve uzun bir gezide daha yapılması gereken çok şey bulunuyor bu şirin şehirde..

it was november and we did all these things in only a few days.. 
if you prefer to be there in summer, there are lots of things to do in this lovely town.. 
Ayvalik
Bu kısıtlı  zamanda biz bir kaçını yapamamış olsak da siz mutlaka bunları yapmadan dönmeyin derim;
-şehir pazarında alış veriş yapmalı,
-antikacıları ziyaret etmeli,
-sanat ve hobi atölyelerini ziyaret etmeli,
-zeytin, zeytin yağı alınmalı,
-balık ve meze ziyafeti çekilmeli,
-ayvalık tostu yenmeli,
-sakızlı kurabiye tadılmalı,
-sakızlı dondurma ile birlikte lor tatlısı yenmeli,
-tarihi kiliseler ve değirmenler görülmeli,
-şeytan sofrası ziyaret edilip günbatımı izlenmeli,
-dar sokalarda gezilmeli,
-tekne turuna çıkılmalı,
-dalış yapılmalı
not: fotoğraflar iphone ile çekilmiştir.

here are my advice to you, do not leave without;


-shopping in the town market,
-visiting antique shops,
-visiting art and hobby ateliers,
-buying olive and olive oil,
-feasting with fish and appetizers,
-eating ayvalık toast,
-tasting mastic cookies,
-eating curd dessert with a ball of mastic ice cream,
-sightseeing in historical churches and windmills,
-watching sunset in seytan sofrası,
-wandering around narrow streets,
-having a boat excursion,
-diving
note: photos were taken with iphone.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: