Travel

Kranzberg- Mittenwald Trekking Turu / Trekking Tour in Kranzberg- Mittenwald


münih’ten sadece 105 km uzaklıkta olan kranzberg (mittenwald) arabayla yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. yazları yerli ve yabancı turistlerin trekking, bisiklet, piknik vb. aktiviteler için ziyaret ettiği kranzberg, kışın kayak ve profesyonel kış sporlarının yapılabildiği bir yere dönüşüyor. kranzberg, 1.391 m yükseklikte ve trekking için kolay bir seviyede. yine de antrenmanlı değilseniz, zamanla yorgunluk belirtileri baş gosterebiliyor. bütün patika ve parkurlarda yön işaretleri ve uzaklık-mesafe bilgileri mevcut bu sayede burada kaybolmak imkansız denebilir.. dağın zirvesine çıktığınızda uçsuz bucaksız bir manzarayla karşı karşıya kalıyorsunuz ve dağların heybeti gözlerinizi kamaştırıyor.. zirve, başlangıç noktasina göre bi kac derece daha serin ve rüzgarlı.. 
— 
kranzberg (miitenwald) is 105 km far from munich and takes one and a half hour by car.. in summer, local and foreign tourists visit kranzberg for trekking, cycling or for a picnic and in winter it becomes a place where professional winter sports are worked out.. kranzberg’s altitude is 1,391 meters and it is an easy path for trekking.. still if you are out of practice, you can get exhausted after a while.. all the paths and walking tracks are well-equipped with signage and distance info so that it is barely possible that you can get lost in here.. when you climb up to the top, you encounter a scene as far as the eye can see and be dazzled by the mountains.. the peak is a bit colder than the starting point and a little bit windy.. 
 burada geleneksel alman yemeklerini ve bavyera’ya özgü beyaz bira (weissbier) bulabileceğiniz küçük ahşap, doğayla içiçe bir restorant yer alıyor. manzara eşliğinde biranizi yudumlayip, aşaği doğru yönelmeden tekrar enerji depolayabilirsiniz.. 
here at the peak, there is a small restaurant, made of timber, where you can find traditional german food and weissbier which is unique to the bavaria.. you can sip your beer accompanied with the scenery and gain some energy before turning back.. dağın eteğinde ayrıca lautersee adında berrak bir göl var. burada su sporları yapmak da mümkün. etrafında piknik yapmak için elverişli..

in the mountainside, a lake called lautersee, having a crystal clear water, can be seen.. some do water sports here.. besides a nice place to rest and have a picnic..
 
 
dağın eteklerinde yerli halk evlerindeki bazı odaları pansiyon olarak kiralıyor.. iki katlı ahşap evlerin hepsi birbirinden güzel.. 
— 
also by the mountainside, people rent some of the rooms of their houses.. these two-storey houses are very lovely and inviting.. 
 


kranzberg (mittenwald) yazları yemyesil, doğa harikasi bir cennet, şiddetle tavsiye edilir.
sedat’ın katkılarıyla.. 
— 
kranzberg (mittenwald) is full of green in summer and it is a paradise-like place that i strongly advise you to see.. 
a writing by sedat.. 

 
Trekking Tour in Kranzberg-Mittenwald
 

One comment

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: