Travel

Ipek Yolunda Bir Kervansaray / A Caravansary On The Silk Road

A caravansary on the silk road
ipek yolu uzak doğu’dan avrupa’ya uzanan bir ticaret yolu.. sadece ürünlerin değil, bilginin, kültürlerin ve fikirlerin de alışverişi bu yol üzerinden sağlanmış.. kervansaraylar ise bu yol üzerinde bulunan, ve kervanların dinlendikleri ve günün yorgunluğunu attıkları konaklama yerleri..
ipek yolunda bir kervansaray: saruhan kervansarayı.. kayseri-aksaray yolu üzerinde, kapadokya bölgesi’nde, avanos’a 6 km, ürgüp’e 7 km uzaklıkta.. 1249 yılında inşa edilmiş bir selçuklu eseri..

hava ne kadar sıcak olursa olsun, yüksek kapısından içeri girdiğinizde tarihi bir serinlikle karşılaşıyorsunuz.. kervanların kervansaraylarda durmalarının öncelikli sebebi bu olsa gerek; serinlemek.. 
tarihi yapısı muntazam bir şekilde korunmuş olan bu kervansaray yoldan geçerken bizi adeta içine çağırmıştı, bu güzel yapıyı ziyaret etmemek olmazdı.. 
silk road was a trade route connecting far east and europe, it was not only a trade route but also a route for transmitting knowledge, cultures and thoughts.. caravansaries were located on this route where caravans rested and accommodated for a while during their trip.. 
a caravansary on the silk road: saruhan caravansary.. situated on the kayseri-aksaray road, 6 km to avanos and 7 km to urgup in the cappadocia region (central anatolia, turkey).. a historical building of seljukian period dating back to 1249.. 
no matter how hot it is, when you go through its tall door, you encounter a historical coolness.. perhaps the first reason why the caravans stop by the caravansaries during their trips was to cool off.. 
this properly preserved caravansary was kind of calling us when we were driving by and it would be a shame not to visit such a piece of architecture.. 
Ipek Yolunda Bir Kervansaray / A Caravansary On The Silk Road
 
A Caravansary on the Silk Road
 
A Caravansary on the Silk Road
 
A Caravansary on the Silk Road
 
Ipek Yolunda Bir Kervansaray / A Caravansary On The Silk Road

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: